GEDENKEN

instalacja malarska, site specific, 2015

Instalacja pokazywana w ramach wystawy Hosted Simply – pierwszego pokazu prac dyplomowych wybranych absolwentów dwóch uczelni artystycznych: Uniwersytetu Sztuki Stosowanej w Wiedniu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wystawa pokazywana była także w wiedeńskim Heiligenkreuzer Hof. Kuratorką projektu jest Dobrila Denegri, organizatorem – Austriackie Forum Kultury.

Karolina Bielawska (PL)
Magdalena Golba (PL)
Zuza Golińska (PL)
Sylvia Hirschvogel (AT)
Elisabeth Langeder (AT)
Michaela Grass (AT)
Magdalena Łazarczyk (PL)
Bastian Schwind (AT)
Lukas Thaler (AT)
Ada Zielińska (PL)

Hosted Simply to jeden z wielu możliwych anagramów słów o podobnym do siebie znaczeniu: thesis i dyplom. Oba odnoszą do ważnego momentu w życiu każdego artysty – egzaminu końcowego. „Ten moment posłużył za fundament wystawie, której celem jest zbudowanie trwałych relacji między artystami i instytucjami z Warszawy i Wiednia” – mówi Dobrila Denegri, kuratorka projektu. W projekcie Hosted Simply bierze udział pięciu artystów z wiedeńskiego Uniwersytetu Sztuki Stosowanej i pięciu z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ich prace wybrane zostały przez kuratorkę spośród wszystkich dyplomów, bronionych w 2015 roku na obu uczelniach. Austrię reprezentują Michaela Grass, Sylvia Hirschvogel, Elisabeth Langeder, Bastian Schwind i Lukas Thaler. Z Polski zobaczymy Karolinę Bielawską, Zuzę Golińską, Magdalenę Golbę, Magdalenę Łazarczyk i Adę Zielińską. Artyści biorą udział w dwóch międzynarodowych wystawach swoich prac dyplomowych. Pierwsza odbyła się 24 listopada 2015 r. na 20. piętrze Spektrum Tower przy ul. Twardej 18 w Warszawie. Było to pierwsze wydarzenie artystyczne w tej przestrzeni. Ekspozycja trwała do 4 grudnia 2015. Następnie prace pojechały do wiedeńskiego Heiligenkreuzer Hof.

Projekt został zorganizowany przez Austriackie Forum Kultury w Warszawie w ramach obchodów 50-lecia działalności instytucji. „Dialog artystyczny jest dzisiaj podstawą europejskiej wymiany kulturalnej. Inicjując projekt Hosted Simply chcieliśmy włączyć w ten dialog najmłodszych artystów z Polski i Austrii, artystów na początku ich drogi twórczej. Interdyscyplinarna wystawa ich prac dyplomowych będzie ważnym punktem odniesienia w ich dalszej twórczości i działalności” – Martin Meisel, dyrektor Austriackiego Forum Kultury.